19 Nisan 2012 Perşembe

Katmanlı Üretim ile Kişisel Ürünler


Kişiselleşen Ürünler Nike'ın web sitesi üzerinden satılan ürünlerin %40'ı NIKEiD'dir.
 
 NIKEiD ile müşteriler kendi istedikleri renklerde, değişik çeşitlerde taban, astar, bağcık ve Nike logolu ayakkabılar dizayn edilebiliyorlar.

Müşteriler birkaç dakika içinde dizayn ettikleri kişisel ayakkabı için iki hafta beklemeyi ve daha fazla para ödemeyi sorun etmiyor.

Adidas ürünlerinin online satış mağazası MiAdidas’ta kişiselleştirilmiş Softcell RX model ayakkabının etiket fiyatı ulaşım masrafları hariç 120 Euro’dur. Bu ayakkabının mağazalardaki normal satış fiyatı ise 89,95 Euro. Sadece ayakkabı ve kıyafetler değil, günümüzde otomobil, cep telefonu, mobilya gibi aklınıza gelebilecek tüm ürünler kişisel beğeninize göre ayarlanabilir ve görünen o ki bu sadece başlangıç.


3D Printer
Yakın geçmişte Amerikalılar Hollandalı şirket Shapeways’e 5 milyon Euro’luk yatırım yaptı. Şu anda merkezi New York’ta yer alan shapeways.com’da herkes kendi ürününü tasarlayabiliyor, sipariş ediyor ve 10 gün içinde  ürün elinize geçiyor. Ayrıca, Google SketchUp programını kullanarak kendi tasarımlarınızı oluşturup siteden bunu isteyebiliyorsunuz. Shapeways tasarlanan ürünün üretilebilirliğini kontrol edip size anında cevap gönderiyor. Örneğin duvar kalınlığı çok ince olan yerler ürünün dayanıksız olmasına sebep olacaksa üretim reddediliyor. Ardından da size sorunu gösteren bir e-mail gönderiliyor ve müşteri ile bağlantı kurularak çevrimiçi forumda dizaynı geliştirmek için yardım ediliyor.

3D printer teknolojisi ürünü doğrudan dijital 3D datadan üretmek için kullanılır. Birçok 3 boyutlu üretim teknolojisi var, ancak bu teknolojilerin hepsinde ürün katman katman inşa edilir. Bu da tasarımcılara enjeksiyon kalıplama tekniği ile üretilmesi mümkün olamayacak yeni tasarımlar ve yeni fonksiyonlar elde etme imkanı tanımaktadır.

Shapeways’in internet satış sitesinde bir iPad kılıfı, Apple’ın ürün lansmanından sadece 4 gün sonra sipariş edilebildi (Apple’ın mağaza satışından bile önce). Bundan birkaç gün sonra Michiel Cornelissen isimli bir tasarımcı Shapeways’in sitesine iPad’in dik durmasını sağlayan bir ürünün 3D modelini yükledi, parça kısa sürede 537 adet sattı. Buna karşılık gelen ciro 15,519 Euro oldu.

Şubat 2011’de Shapeways toplam 14 bin ürün için sipariş aldı. Bu siparişlerin bir kısmı kendi web mağazasındaki Shapeways ürünleri içindi, ancak siparişlerin önemli bir kısmı müşterilerin yüklediği kişisel tasarımlar için verilmişti. Shapeways’de olduğu gibi ‘Digital Forming’, ‘iMaterialise’ veya ‘MGX’ sitelerinde de kendinize bir temel dizayn seçip onu kişisel zevkinize uygun hale getirebilirsiniz. Örneğin lamba, vazo veya küpe gibi ürünler için temel bir tasarım seçip, özellik ekleyip, boyut değiştirip hatta yeniden tasarlayıp kendi ürününüzü oluşturabilir ve bir tuşa basarak bu ürüne 10 gün içinde sahip olabilirsiniz.

Yedek Parça Sektörüne Etkiler
Bütün bu 3D üretim teknolojilerinin genel adı olan Katmanlı Üretim Teknolojileri adeta devrimsel niteliktedir.  Sadece tüketici ürünleri değil, endüstriyel ürünler, örneğin yedek parçalar, talep edilen adet ve bulunulan lokasyona göre üretilebilir. Örneğin bir araba bayisi olduğunuzu ve stoğunuzda bir sürü yer kaplayan binlerce cıvata, bağlantı ve kapak parçaları olduğunu düşünün. Bu parçalar genelde merkezi bir yerde üretilir, toplu şekilde merkez bir depoya gönderilir, daha küçük siparişlere bölünüp bölgesel depolara gönderilir ve oradan da araba bayisine ulaşır.

Katmanlı Üretim Teknolojileri penceresinden bakacak olursanız, bölgenizdeki bayinize örneğin bir kelepçe modeline ait bir dijital dosya (3D CAD modeli) ulaştırmanız durumunda, bayiniz bu modeli sizin için 3D Printer ile üretecek ve ürünü size kısa sürede ulaştırabilecektir. Sonuç daha az çevre kirliliği ve daha düşük maliyet olacaktır. Bugün siz örneğin bir bisikletin 3D modelini Avustralya’daki arkadaşınıza yollayabilirsiniz, o da kendi bölgesinde bu modeli print edip bisikleti kullanabilir. Tabi ki kullanılan malzemeler ve hammaddelerin yüksek maliyeti nedeni ile bu yöntem hala pahalı olabilir ve teknolojilerin düşük hızı nedeni ile üretim saatler sürebilir, fakat önemli olan böyle birşeyin mümkün olmasıdır! Katmanlı Üretim Teknolojileri ürün geliştirme, doğrudan pazarlama, kanal yönetimi ve yeni iş modelleri için birçok fırsat sunmaktadır.

Kişiselleştirilebilen ürünler yüksek katma değere ve çok cazip marjlara karşılık gelir. Bu üretim yöntemine beş yıl önce ‘Hızlı Prototipleme’ deniyordu, bugün Katmanlı Üretim Teknolojileri diyoruz. Ama çok büyük ihtimalle yakın gelecekte bu teknolojiden bahsederken sadece “3D print aldım, 3D Print’e yolladım” vs. diyeceğiz. Aracınızın dikiz aynasının özel tasarım olması, odanızın kapı kolunun Bauhaus gibi bir zincir mağazadan alınmamış olması, ya da sehpanızdaki abajurunuzun hiçbir dükkanda satılmıyor olması kimse için şaşırtıcı olmayacaktır. Kendi ürününüzü üretmek için sadece masanızdaki 3D Printer’ı kullanacaksınız.

Alıntıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More